Što je savjetovanje?
Savjetovanje je proces psihičkog osnaživanja osobe koja se suočava s poteškoćama s kojima se teško sama nosi. U procesu savjetovanja ljudima se pomaže da se promjene, odnosno da postignu neke svoje ciljeve ili općenito djelotvornije funkcioniraju.
Svaki se čovjek tijekom života susreće s nekim teškoćama i problemima te se ponekad osjeća loše. Probleme najčešće rješavamo sami ili uz pomoć bliskih osoba, no katkad je dobro potražiti podršku stručne osobe koja će nam pomoći da budemo uspješniji u tome.
Zbog kojih problema se možete obratiti savjetovatelju?
U savjetovanju se može raditi na različitim problemima i ostvarivanju različitih ciljeva. Neki ljudi uz pomoć savjetovatelja žele bolje razumjeti sebe, drugi razvijaju nove životne vještine ili unapređuju one kojima nisu zadovoljni, neki trebaju podršku za suočavanje s teškim i izazovnim životnim situacijama,...
Savjetovatelj Vam može pomoći razviti različite životne vještine kao što su npr. akademske, komunikacijske, socijalne vještine,...
Savjetovatelj Vas može savjetovati o odgojnim postupcima, roditeljstvu, ostvarivanju kvalitetnih odnosa, načinima suočavanja sa stresom,...
Savjetovatelj Vam može biti podrška u prevladavanju nekih životnih izazova i kriza, kao što su početak i završetak studija, preseljenje, rođenje djeteta, gubitak bliske osobe, traumatska iskustva,...
Kada je vrijeme da zatražite stručnu pomoć?
Raspon problema i situacija zbog kojih možete zatražiti stručnu pomoć je širok i raznolik, a znakovi da je možda vrijeme da potražite stručnu pomoć jesu:
- problem traje duže vrijeme;
- ne funkcionirate na način na koji biste željeli;
- problem ne uspijevate riješiti sami ili uz pomoć obitelji, prijatelja i drugih bliskih osoba te korištenjem uobičajenih strategija rješavanja problema.
Kako izgleda savjetovanje?
Savjetovanje je dinamičan proces u kojem i klijent i savjetovatelj aktivno sudjeluju. Rezultati i uspjeh savjetovanja ovise ne samo o stručnim znanjima i vještinama savjetovatelja, nego i o Vašoj motivaciji, želji za radom na sebi, primjeni naučenog i izvršavanju zadataka između susreta.
Prilikom prvog susreta razgovarat ćemo o Vašim problemima, potrebama, željama i očekivanjima vezano uz promjene koje želite postići te ćemo dogovoriti plan i način daljnjeg rada.
Savjetovanje se obično provodi jednom tjedno, a s vremenom se čestina susreta prorjeđuje. Cijeli proces obično se sastoji od 4 do 14 susreta, ovisno o problematici zbog koje ste došli i brzini napretka.
Sve informacije razmijenjene tijekom savjetovanja u potpunosti su povjerljive i ostaju između klijenta i savjetovatelja, osim u situacijama saznanja o kršenju prava djeteta i nasilja u obitelji.